Ы.Алтынсарин "Кел, балалар, оқылық! (Библографиялық шолу) » КЕГЕН АУДАНЫНЫҢ «БӨЛЕКСАЗ ОРТА МЕКТЕП МЕКТЕПКЕ ДЕЙІНГІ ШАҒЫН ОРТАЛЫҒЫМЕН» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
Алматы облысы білім басқармасы
Кеген ауданы бойынша білім бөлімінің
"Бөлексаз орта мектеп"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(72) 77726737
Есепші бөлімі:
+7(72) 77726737
Нашар көрушілер
нұсқасы
13
сентябрь
2021

Ы.Алтынсарин "Кел, балалар, оқылық! (Библографиялық шолу)

«Бөлексаз орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»  

мемлекеттік коммуналдық мекемесі


«Келісемін»                                                                               « Бекітемін»

Мектеп директорының                                                          Мектеп директоры: 

Тәрбие ісі жөніндегі орынбасары                                         М.Масимханов.

Ә.Халелқызы.

---------------------2021ж






Ы.Алтынсарин

«Кел, балалар,оқылық!


                    Библографиялық шолу










Кітапханашы  Г.Балтабаева.

                                          13.09.2021ж


Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы.

Кел, балалар, оқылық.


Сабақтың тақырыбы: «Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы . Кел, балалар, оқылық»

Сабақтың мақсаты: Білімділік:. Оқушыларға Ы.Алтынсариннің өмірін үлгі ете отырып,оқудың пайдасы туралы әңгімелеу.Өлеңді түсініп оқуға,талдауға үйрету.

Ыбырай өлеңдерінің мағынасын біліп-үйренуге талпындыра отырып, жатқа айтқызу

Дамытушылық:
 . Оқушылардың оқуға деген ниет-ынтасын дамыту. Сөздік қорын молайту еркін сөйлеуге қабілетін арттыру.

.Тәрбиелік:

Оқушыларды білімді болуға, ата-ананы құрметтеуге, жаман мен жақсыны, еңбек пен жалқаулықты ажырата білуге тәрбиелеу.
 Сабақтың түрі: жаңа сабақ
 Сабақтың әдісі: түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену,
 Көрнекілігі:оқулық, суреттер
 Сабақтың барысы:
 І. Ұйымдастыру кезеңі:
 Амандасу,түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
 Оқушылардан мектепке алғаш рет қалай келгендеріңді еске алаыңдар.Мектепке кіммен келдің? Алғашқы оқулығың туралы не айта аласың? Қазақ хрестоматиясы туралы естідің бе?

Қызығушылығын ояту. Оқушыларды үш топқа бөлу.» Ой ашар»:

-Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?

-Ы Алтынсарин өлеңдерінен үзінділер жаттау Ыбырай Алтынсарин өмірі ағартушылық қызметі.

-Өздеріңіздің білетіндеріңізді қағаз бетіне тусірңіздер Оқушылар білетіндерін топтасып жазады әр топтың бір екі оқушы қорғайды.

ІІ.Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
 ІІІ. Жаңа сабақ:
 а/ Ы.Алтынсарин туралы түсінік.
 Ы.Алтынсарин 1841-1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды.
 ә/ өлеңді мәнерлеп оқу,іштей оқу,тізбектей оқу,жеке-жеке оқу.
 А) І-деңгей(міндетті) сұрақ-тапсырмалары:
 1. Өлең не туралы? Неше бөлімнен тұрады?
 2.Білім не үшін керек?
 3.Ы.Алтынсарин оқудың пайдасы туралы не айтты?
 Ә) ІІ деңгей(алгоритмдік) сұрақ-тапсырмалары:
 1.Өзіңнің мектепке алғаш келген кезіңді есіңе түсіріп әңгімеле.
 2.Оқу білім туралы қандай мақал-мәтел білесің?
 Б)ІІІ деңгей (эвристикалық) сұрақ-тапсырмалар:
 1.Өлеңнінің әр бөлігін берілген атаулардың бірімен ата.Неге солай аталғанына мән бер. (Білім керек бәріне:ата-ана:оқудың пайдасы:сауысқанның тамағы:оқудың зияны)
 2. Олай болса Ыбырай ата қалай оқыды деп ойлайсың?

 Ыбырай Алтынсариннің өсиетін дәптерге түсір.
 Сөздік жұмыс жүргізу.
 Ыбырай атамыздың өсиет сөзін жазғызу.

ІҮ. Рефлексия. Түсінгендерін тексеру:
 Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты?
 Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер?
 Оқудың пайдасы жөнінде не айтты?
 Тауып оқу
 Ү. Қо абақтың түрі: жаңа сабақ
 Сабақтың әдісі: түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену,
 Көрнекілігі: оқулық, суреттер
 Сабақтың барысы:
 І. Ұйымдастыру кезеңі:
 Амандасу,түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
 Оқушылардан мектепке алғаш рет қалай келгендеріңді еске алаыңдар.Мектепке кіммен келдің? Алғашқы оқулығың туралы не айта аласың? Қазақ хрестоматиясы туралы естідің бе?

Қызығушылығын ояту. Оқушыларды үш топқабөлу.» Ой ашар»:

-Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?

-Ы Алтынсарин өлеңдеріненүзінділер жаттау Ыбырай Алтынсарин өмірі ағартушылық қызметі.

-Өздеріңіздің білетіндеріңізді қағаз бетіне тусірңіздер Оқушылар білетіндерін топтасып жазады әр топтың бір екі оқушы қорғайды.

ІІ.Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
 ІІІ. Жаңа сабақ:
 а/ Ы.Алтынсарин туралы түсінік.
 Ы.Алтынсарин 1841-1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды.
 ә/ өлеңді мәнерлеп оқу,іштей оқу,тізбектей оқу,жеке-жеке оқу.
 А) І-деңгей(міндетті) сұрақ-тапсырмалары:
 1. Өлең не туралы? Неше бөлімнен тұрады?
 2.Білім не үшін керек?
 3.Ы.Алтынсарин оқудың пайдасы туралы не айтты?
 Ә) ІІ деңгей(алгоритмдік) сұрақ-тапсырмалары:
 1.Өзіңнің мектепке алғаш келген кезіңді есіңе түсіріп әңгімеле.
 2.Оқу білім туралы қандай мақал-мәтел білесің?
 Б)ІІІ деңгей (эвристикалық) сұрақ-тапсырмалар:
 1.Өлеңнінің әр бөлігін берілген атаулардың бірімен ата.Неге солай аталғанына мән бер. (Білім керек бәріне:ата-ана:оқудың пайдасы:сауысқанның тамағы:оқудың зияны)
 2. Олай болса Ыбырай ата қалай оқыды деп ойлайсың?
 б/ Дәптермен жұмыс
 Ыбырай Алтынсариннің өсиетін дәптерге түсір.
 Сөздік жұмыс жүргізу.
 Ыбырай атамыздың өсиет сөзін жазғызу.

ІҮ. Рефлексия. Түсінгендерін тексеру:
 Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты?
 Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер?
 Оқудың пайдасы жөнінде не айтты?
 Тауып оқу
 Ү. Қорытынды: Ыбырай Алтынсарин туралы мәлімет жинау
 Өнер, білім туралы мақал-мәтелдер айту.
 ҮІ. Үйге тапсырма:Өлеңді жаттау.Бағалау.

рытынды: Ыбырай Алтынсарин туралы мәлімет жинау
 Өнер, білім туралы мақал-мәтелдер айту.
 ҮІ. Үйге тапсырма:Өлеңді жаттау.

 Бір құдайға сиынып,
 
Кел, балалар, оқылық ,
 Оқығанды көңілге
 Ықыласпен тоқылық..
 Істің болар қайыры
 Бастасаңыз алдалап,
 Оқымаған жүреді
 Қараңғыны қармалап.
 Кел, балалар, оқылық,
 Оқығанды көңілге
 Ықыласпен тоқылық..
 Оқысаңыз , балалар,
 Шамнан шырақ жағылар,
 Тілегенің алдыңнан
 Іздемей-ақ табылар.


 
Келбалалароқылық,
 Оқығанды көңілге
 Ықыласпен тоқылық..
 Мал дәулеттің байлығы,
 Бір жұтасаң жоқ болар,
 Оқымыстың байлығы,
 Күннен- күнге көп болар,
 Еш жұтамақ жоқ болар.
 
Кел, балалар, оқылық,
 Оқығанды көңілге
 
Ықыласпен тоқылық..
 Сиса көйлек үстіңде
 Тоқуменен табылған...
 Сауысқанның тамағы
 Шоқуменен табылған...
 Өнер- білім бәрі де
 
Оқуменен табылған.
 Кел, балалар, оқылық,
 Оқығанды көңілге
 Ықыласпен тоқылық..
 Надандықтын белгісі -
 Еш ақылға жарымас.


Жайылып жүрген айуандай
 Ақ, қараны танымас.
 Аяңшыл ат арымас,
 
Білім деген қарымас...
 Жөн білмеген наданға
 Қыдыр ата дарымас.
 Кел, балалар, оқылық,
 Оқығанды көңілге
 Ықыласпен тоқылық..
 Оқу деген шыны - ды,
 Тұрған сайын шыныққан...
 Оқу білген адамдар
 Май тамызған қылыштан...
 Білмегенді білуге
 Есті бала тырысқан,
 Есер бала ұрысқан.
 Кел, балалар, оқылық,
 Оқығанды көңілге
 Ықыласпен тоқылық..
 Әлпештеген ата - ана
 Қартаятын күн болар.
 Қартайғанда жабығып,
 Мал таятын күн болар.
 Ата - енең картайса -
 Тіреу болар бұл оқу,
 Қартайғанда мал тайса
 Сүйеу болар бұл оқу.
 
Кел, балалар, оқылық,
 Оқығанды көңілге
 Ықыласпен тоқылық..


 Оқу білген таниды
 Бір жаратқан құдайды,
 Танымаған құдайды
 Не ғылғанда ұнайды?
 Шырағым абай болгай деп,
 Ата - енең жылайды,
 Баладан қайыр болмаса,
 Баланы неге сұрайды.





